Okres ciąży i karmienia piersią to bardzo wyczerpujący czas dla organizmu kobiety. Młode mamy pragną jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży i poszukują różnych diet i zestawów ćwiczeń. Należy jednak pamiętać aby tuż po porodzie nie stosować drastycznych diet i głodówek, gdyż mogą one negatywnie wpłynąć na stan zdrowia i samopoczucie.
Długotrwała głodówka może skutecznie zaburzyć produkcję pokarmu, powodować zasłabnięcia, ból głowy a nawet niebezpieczne omdlenia.
Każda kobieta zastanawia się jak schudnąć po ciąży
Zanim rozpocznie się intensywne i regularne ćwiczenia fizyczne warto udać się na kontrolę do specjalisty ginekologa i uzyskać pozwolenie na wysiłek. Z ćwiczeniami należy zaczekać gdy poród odbył się poprzez cesarskie cięcie, gdyż rana musi się dostatecznie zabliźnić.
Przez ten okres warto zadbać o regularne spacery z maleństwem i wykonywać delikatne ćwiczenia rozciągające.
W pierwszym kroku należy przyjrzeć się również spożywanym dotychczas produktom. Z jadłospisu warto wyeliminować słodkie i słone przekąski, gotowe dania, które zawierają mnóstwo konserwantów i sztucznych barwników a także zrezygnować z jedzenia produktów o dużej zawartości cukru i tłuszczu.
Ważne, aby w codziennej diecie znalazły się warzywa i owoce, na przykład brokuły, szpinak, czerwona papryka, jabłka, borówka amerykańska, pomidory oraz gruszki. Dostarczą one wielu cennych witam i mikroelementów. Nie można zapominać również o produktach bogatych w wapń. Jogurt naturalny jest doskonałym źródłem wapnia i zawiera bardzo mało kalorii.
Nawadnianie organizmu
Bardzo ważne znaczenie ma odpowiednie nawadnianie organizmu. Młoda mama powinna dziennie wypijać od dwóch do trzech litrów niegazowanej wody mineralnej. Woda pozwala wypłukać z organizmu toksyny i poprawia procesy trawienne. Oczywiście oprócz wody warto wypijać herbatki ziołowe, które wspomagają produkcję pokarmu.
Ogromne znaczenie ma regularne spożywanie posiłków. Każdego dnia warto zjadać pięć niewielkich porcji. Białe pieczywo i pszenny makaron dobrze jest zamienić na produkty z pełnego ziarna, które są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego.
Błonnik jest bardzo ważny, gdyż reguluje procesy trawienne i ułatwia wypróżnianie. Błonnik zapewnia również uczucie sytości na długi czas, gdyż pęcznieje w jelitach. Sporo błonnika zawierają także płatki owsiane, siemię lniane oraz nasiona chia. Odrobinę można dodawać do jogurtu, koktajlu bądź sałatki owocowej.
Wiele mam stawia na zielone, bardzo zdrowe koktajle, które można zabrać na długi spacer z dzieckiem.