Panujący w domu bałagan bardzo niekorzystnie wpływa na stan psychiczny gospodyni domowej. Często zdarza się, że osoby wychowujące dzieci mają ogromne problemy z zaprowadzeniem ładu.
Tendencja do bałaganu
Małoletni mają tendencje do ciągłego bałaganienia, co niekorzystnie wpływa na walory wizualne wnętrza mieszkania. Aby temu zaradzić, niezbędne jest wdrożenie odpowiednich zasad. Nie jest do końca wiadome, jak utrzymać porządek w pokoju dziecka, jednakże istnieje kilka sztuczek, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie wymiernych rezultatów. Przede wszystkim warto zapewnić małoletniego, że sprzątanie może stanowić nie lada zabawę. Tytułem przykładu, jeżeli dziecko nie chce zebrać za sobą porozrzucanych po pokoju klocków, warto zorganizować konkurs na wrzucenie je do pojemnika. W tym celu rodzic może użyć stopera, aby zmierzyć czas, w jakim jego pociecha wykona powierzone zadanie. Jeżeli będzie on odpowiedni, możliwe jest przyznanie specjalnej nagrody – deseru bądź biletu do kina.
Nawyki kształtowane przez lata
Odpowiednie nawyki niejednokrotnie kształtowane są długimi latami. W każdej sytuacji należy jednak informować dziecko o tym, że w jego pokoju panuje nieporządek. Dzięki temu będzie ono wiedziało, że jego zachowanie nie jest poprawne i konieczna jest jego zmiana. Nie można dopuścić do sytuacji, w której bałagan w pokoju będzie bagatelizowany. Wówczas małoletni dojdzie do przekonania, że jego postępowanie nie budzi żadnych zastrzeżeń ze strony rodziców. Warto również pamiętać o tym, że dziecko uczy się przez naśladownictwo. Dlatego powinno być ono od maleńkości przyzwyczajone do sprzątania po sobie. Tym samym każde nieodpowiednie zachowanie powinno być karcone. Nie mowa tu oczywiście o karach fizycznych, ale dla dziecka nawet czasowy brak dostępu do telefonu lub tabletu może być dotkliwą sankcją. Nie należy jednak przesadzać z karami, bowiem osiągnięty rezultat może znacząco odbiegać od zakładanego.
Zdecydowanie łatwiej jest nauczyć utrzymania porządku dziewczynki. Jedną z zabaw, która popularna jest w ich środowisku rówieśniczym, jest zabawa w dom. Polega ona na tym, że dzieci są zobowiązane do wykonywania rozmaitych obowiązków domowych. W omawianą grę z powodzeniem można włączyć sprzątanie do codziennego harmonogramu. Warto również kształtować określone nawyki poprzez ustanowienie grafiku dla całej rodziny. Każdy z domowników ma wówczas wykonać określoną pulę zadań w ciągu całego dnia. Dziecko jest skłonne dokonywać różnych czynności wtedy, gdy widzi, że inne osoby przebywające w domu nie pozostają bezczynne.