Przyjście na świat dziecka to bardzo ważny moment dla większości rodziców. Wiele się wówczas zmienia w dotychczasowym życiu. Mnóstwo rzeczy i spraw trzeba przewartościować i podporządkować nowemu członkowi rodziny. Więź która powstaje między młodymi rodzicami a noworodkiem jest czymś niesamowitym, magicznym.
Niedoświadczenie w roli rodzica i zetknięcie z tak kruchą istotką często napawa rodziców niepokojem i obawą o to czy właściwie postępują. Jednak to instynkt rodzicielski powoduje że wszystko co robimy dla naszej pociechy robimy z całego serca. Dylematy czy aby na pewno dobrze coś robimy są naturalne i świadczą o najwyższej trosce o maleństwo.
Miejsce spania niemowlaka
Jednym z takich dylematów który może nawet poróżnić rodziców jest decyzja gdzie powinno spać niemowlę. Wiele mam pozwala na sen dziecka w łóżku rodziców. Czy jest w tym coś złego? Odpowiedź nie jest ani prosta ani jednoznaczna. Mamy które karmią dziecko lubią mieć je obok siebie, pozwalają aby wtulało się w matczyne ciało i jest to dla nich przede wszystkim komfortowe. Potrzeba bliskości i czuwania nad noworodkiem powoduje, że przeważnie łóżeczko dziecięce jest wstawiane do sypialni rodziców. To jak długo tam pozostanie zależy od samych rodziców. Rodzic który ma małe dziecko śpi bardzo czujnie, jest wyczulony na każdy szmer i jest zawsze w gotowości. Dlatego umieszczenie łóżeczka dziecięcego w sypialni rodziców jest naturalną rzeczą.
Jednak zbyt długie odkładanie w czasie przeniesienia łóżka dziecięcego do osobnego pokoju może wiązać się z pewnym dyskomfortem dla rodziców. Sypialnia jest miejscem gdzie potrzebna jest intymność. Relacje małżeńskie mogą zostać wystawione na ciężką próbę gdy obecność dziecka w sypialni wpłynie na ich zachwianie.
Warto dziecko uczyć sypiania w innym miejscu niż sypialnia rodziców. Łatwiej będzie wówczas wprowadzić w życie przeprowadzkę dziecka do własnego pokoju.
A co z dzieckiem które w nocy drepcze do łóżka rodziców?
Można na to pozwolić. Jeśli dziecko czuje potrzebę bliskości nie powinniśmy traktować tego jako coś złego. Jednocześnie powinniśmy stworzyć dziecku takie warunki w jego własnym pokoju aby czuło się tam dobrze i bezpiecznie. Wówczas większa szansa na ograniczenie nocnych wędrówek maleństwa. Dziecko zwłaszcza malutkie musi czuć, że rodzic – nawet jeśli nie jest w tym samym pokoju – to jest dla dziecka dostępny, jest blisko. Potrzeby miłości, bezpieczeństwa i bliskości są podstawowymi dla niemowlaka.
To gdzie powinno spać niemowlę trzeba traktować jako sprawę indywidualną. Nie każdy ma takie same warunki mieszkaniowe, czy życiowe. Nie ulegajmy stereotypom. Dbajmy o szczęśliwe dzieciństwo naszego maleństwa ale i o własną przestrzeń i komfort.