Dzieci to prawdziwy skarb, a dla rodziców skarb najważniejszy, o który będą się zawsze troszczyć tak bardzo jak tylko pozwala im na to ich czas, zdrowie i pieniądze. Niestety da się zauważyć w ciągu ostatnich kilkunastu lat, że zdrowie najmłodszych dzieci, czyli takich które uczęszczają do żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych, jest coraz gorsze.
Wpływ wielu czynników
Częste choroby u dzieci spowodowane są wieloma czynnikami, ale jednym z nich, którego na pewno nie można wykluczyć, są coraz słabsze i mniej efektywne mechanizmy obronne, które mają za zadanie chronić od wewnątrz każde dziecko przed chorobami i infekcjami z zewnątrz. Czym ta osłabiona obronność organizmu jest spowodowana? Wieloma czynnikami, takimi jak między innymi złe odżywianie czy zbyt częste przyjmowanie leków. Wbrew pozorom w wielu przypadkach zbyt dokładne i częste dbanie o zdrowie dziecka, może spowodować, że będzie ono bardziej podatne na nawet najbardziej podstawowe typy chorób. Nie bez powodu przecież utarło się popularne stwierdzenie, że ospę czy świnkę najlepiej przeżyć w okresie młodzieńczym, ponieważ w starszym wieku jej przechodzenie może być niebezpieczne, a ponadto przejście takiej czy innej choroby dodatkowo hartuje i wzmacnia nasz organizm w imię równie popularnego powiedzenia „co cię nie zabije to cię wzmocni”.
Coraz częstsze choroby
Niestety częste choroby u dzieci są od jakiegoś czasu coraz większym faktem. Każdy kto ma dziecko i posyła je do przedszkola czy żłobka zna pewnie taką sytuację: dziecko idzie do przedszkola, okazuje się, że w przedszkolu jedno czy dwoje dzieci było chorych i mimo to zostało tam posłanych, kilka dni później nasz syn czy córka zaczyna kaszleć, a razem z nim cała klasa w przedszkolu przez co przez kolejne 2 lub 3 tygodnie musimy zostać z naszym chorym dzieckiem w domu i chodzić z nim co trzeci dzień do lekarza specjalisty. Takie i podobne sytuacje są od kilku lat codziennością dla większości rodziców.
Na co w takim razie najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym? Do najczęściej spotykanych poważniejszych chorób zaliczyć można bez wątpienia ospę wietrzną, grypę żołądkową, odrę,, szkarlatynę, różyczkę czy świnkę.
Bardzo niebezpieczna jest szczególnie grypa żołądkowa, która jest nazywana powszechniej jelitówką. Powoduje ona mocne i niekontrolowane wymioty, którym często towarzyszy silna biegunka. W takiej sytuacji nietrudno o odwodnienie całego organizmu dziecka, dlatego w przypadku jelitówki wizyta u lekarza jeszcze tego samego dnia, jest czymś niezbędnym.
Groźna jest też różyczka, która objawia się grudkową wysypką na twarzy i szyi, o kolorze jasnego różu.