Wychowywanie dziecka to długotrwały i bardzo trudny proces, bowiem sposób wychowania potomka ma istotny wpływ na jego dalsze, dorosłe już życie. Nierzadko rodzice, zupełnie nieświadomie popełniają błędy, których efekty pojawiają się po latach.
Najczęstsze błędy w wychowaniu dziecka
Podejmowanie wszystkich decyzji za dziecko – rodzice zazwyczaj chcą jak najlepiej dla swojego potomka, dlatego też, aby uchronić go przed konsekwencjami błędnych wyborów, często sami narzucają swoje zdanie. Niestety efekt jest zupełnie odwrotny od zamierzonego – dziecko wyrasta przez takie zachowanie na niedowartościowaną, niepewną siebie osobę, która boi się podejmowania decyzji lub ryzyka, myśląc, że inni zrobią to lepiej.
Podnoszenie głosu na dziecko, kiedy popełnia ono błąd – jeden z najczęściej spotykanych rodzicielskich błędów. Krzyk jest oznaką słabości rodzica i nie prowadzi do rozwiązania konfliktowej sytuacji, a wręcz przeciwnie pogłębia ją. Dziecko nie rozumie co zrobiło źle. Zmniejsza się zaufanie do opiekunów, a w dorosłym życiu przekłada się to na zachowanie w stresujących sytuacjach. Warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa. Dzięki niej dziecko staje się świadome, dlaczego dany rodzaj zachowania jest niewskazany.
Brak konsekwencji i brak granic – innym typem błędu wychowawczego jest… pozwalanie dziecku na wszystko. Warto pamiętać, że jeśli w dzieciństwie nie nauczymy naszego „maleństwa” dyscypliny, przez dzielenie się lekkimi obowiązkami domowymi, to wyrośnie ono na kogoś niezorganizowanego i nieszanującego zasad społecznych. Dlatego nie można ignorować faktu, że dziecko wraca o różnych porach ze szkoły, nie odrabia zadań itd. Ważne jest również, aby jako rodzic, być konsekwentnym w danej kwestii, bowiem jeśli raz dziecku na coś pozwalamy, a innym razem w podobnej sytuacji nie, to nie będzie ono rozumiało takiego zachowania i nie będzie potrafiło odróżnić dobra od zła.
Negatywna postawa i kontrola
Negatywna postawa, czyli malowanie świata w ciemnych barwach – rodzice to największy i najbardziej istotny przykład dla dziecka. To oni, jako pierwsi powinni zarazić dziecko ciekawością świata, energią do działania i pozytywnymi emocjami. Jednak, jeśli będą oni bierni, wiecznie narzekający i widzący same problemy, ich postawa udzieli się dziecku, które najprawdopodobniej w dorosłym życiu też w taki sposób będzie postrzegać otaczający świat.
Przesadne kontrolowanie – błąd ten jest bardzo często popełniany przez rodziców, których dziecko ma już kilkanaście lat. Oczywiście kontrola rodzicielska jest wskazana, ale śledzenie potomka na każdym kroku i przesadne ograniczanie wolności zazwyczaj kończy się kłótniami i zanikiem zaufania do rodziców.