Każde dziecko powinno w swoim życiu przynajmniej raz pojechać na kolonie i przekonać się, jak wyglądają. Ich zalety sprawiają, że mogą odgrywać ogromną rolę w prawidłowym rozwoju społecznym dziecka. Kolonie są też okazją do wspaniałej zabawy i budowy pewności siebie. Jakie są zalety takich wyjazdów? Dlaczego warto na nie jeździć?
Okazja do poznania siebie
Każde dziecko powinno poznać siebie i własne możliwości. Ten proces trwa latami, bo nawet dorośli wciąż uczą się tego kim są i do czego tak właściwie są zdolni. Wyjazd bez rodziców, bez znajomych, ale za to z doświadczonymi opiekunami oraz grupą rówieśników może być doskonałą okazją do tego, by dziecko dowiedziało się więcej na własny temat. Nawet odpowiedź na pytanie o to, czym się interesuje, jest przecież świetną okazją do refleksji, która pojawia się niewymuszona. Także branie udziału w kolejnych aktywnościach i zabawach to szansa na to, by dziecko mogło dowiedzieć się, co lubi, a co mu przeszkadza. Takich rzeczy można dowiedzieć się, wyłącznie próbując nowych rzeczy.
Bezpieczne wyjście poza strefę komfortu
Każdy uczestnik kolonii musi wyjść do pewnego stopnia poza swoją własną strefę komfortu. Na obozie każdy dzień jest wyznaczony specjalnie ułożonym programem. Wszyscy mają jedną godzinę pobudki, jedną porę spać, ten sam czas na toaletę. Tylko niewielka część dnia poświęcona jest na własne rozrywki dzieciaków. To może być dla każdego pewna niewygoda, z którą należy pogodzić się dla wspólnego dobra. Przecież gdyby każdy na koloniach robił tylko to, co chce, to nic nie wyszłoby z dobrej zabawy! To oczywiste wyjście ze strefy komfortu, które jest przeprowadzane w bezpiecznych warunkach. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się na https://www.kogis.pl/kolonie, gdzie znajdziesz także ofertę kolonii przeznaczoną dla różnych grup wiekowych oraz dzieci o różnych zainteresowaniach.
Czas z rówieśnikami
Podczas kolonii dzieci spędzają czas nie tylko z rówieśnikami, ale też z uczestnikami o kilka lat młodszymi lub starszymi. To wszystko sprawia, że dzieci mogą uczyć się od siebie wzajemnie. To okazja do tego, by być odpowiedzialnym, troskliwym oraz uważnym. Również do tego, by lepiej rozumieć potrzeby innych osób oraz ich zachowanie. Nie można też zapominać o tym, że podczas kolonii dzieci uczą się stawiać granice w kontaktach z innymi. Uczą się mówić nie, gdy coś im przeszkadza oraz okazywać zadowolenie, jeśli wszystko jest tak, jak powinno być. Wszystkie te umiejętności społeczne są bardzo ważne, ale trudno jest wyszkolić je w rodzinnych warunkach. Takie umiejętności można kształtować jedynie w kontaktach z osobami niemal nieznajomymi, na których aprobacie dzieciom zależy szczególnie. Podczas kolonii każdy uczestnik chce być lubiany i akceptowany przez grupę, ale równocześnie musi nauczyć się, co robić, by przy tym żyć zgodnie z własną filozofią. To brzmi bardzo poważnie, choć w rzeczywistości na kolonii dzieci uczą się tego mimochodem i bez zbędnego stresu. W razie problemów w pobliżu zawsze znajduje się opiekun gotowy pomóc znaleźć wyjście z sytuacji.