Nauczenie dziecka pisania jest możliwe na długo przed tym, jak zacznie ono naukę w szkolę. Jak to zrobić? Chociaż czytanie i pisanie wydają się tożsamymi umiejętnościami, to w pierwszym przypadku sprawa jest dużo prostsza. Przy odpowiednim podejściu ze strony opiekunów, nawet dwulatki są w stanie rozpoznawać najprostsze słowa. Pisanie, poza zdolnością identyfikacji poszczególnych liter, wymaga też sprawnością rąk oraz koordynacji na linii oko-ręka. Jest więc – zarówno dla rodziców, jak i samego malucha – dużo większym wyzwaniem. Kiedy więc należy zacząć naukę pisania? Jakie akcesoria w tym pomogą?
Nauka pisania dziecka – jak i kiedy zacząć?
Naukę pisania powinien poprzedzić trening ogólnorozwojowy. Nie chodzi jednak o wymyślne ćwiczenia, a normalną aktywność 2- lub 3-latka. Im więcej czasu maluch będzie spędzał na placu zabaw, w ogrodzie czy w lesie, tym lepiej. Wspinaczka, skakanie na trampolinie, zabawy w piasku czy pokonywanie przeszkód – to wszystko poprawia sprawność dziecka i przygotowuje je do pierwszych ćwiczeń z długopisem lub ołówkiem.
Właściwa nauka pisania powinna zacząć się nie wcześniej niż w trzecim roku życia. Zanim wręczycie maluchowi przybory, sięgnijcie po plastelinę i inne masy, które wyćwiczą małe rączki. Dobre efekty przyniosą też zabawy z grochem i ryżem, sznurówkami lub ciastem. Z dnia na dzień na pewno będziecie zauważać coraz większe postępy.
Akcesoria do nauki pisania dziecka
W pewnym momencie wasza pociecha będzie już gotowa do tego, zacząć prawdziwą naukę. Wówczas przydatne okażą się dedykowane pomoce do nauki pisania, które znajdziesz w sklepie https://mojebambino.pl/147/Pomoce-do-nauki-pisania. Wyposażcie się między innymi w:
– długopisy i ołówki o większej średnicy lub specjalnym kształcie ułatwiającym chwytanie (np. przypominającym procę);
– szczypce zakładane na przybory do pisania, pomagające w opanowaniu chwytu ołówkowego;
– nasadki ergonomiczne dla długopisy i ołówki;
– tablice ze szlaczkami i wzorami do ćwiczenia dłoni;
– karty i tabliczki do nauki liter oraz wyrazów;
– układanki do ćwiczeń manualnych.
Dziecko uczy się pisać – ćwiczenia dłoni
By skutecznie nauczyć dziecko pisania, powinniście skupić się na dwóch aspektach – poznawaniu liter oraz ćwiczeniach dłoni. Te drugie mogą mieć różne formy:
– rysowanie szlaczków (zwłaszcza na specjalnych tablicach ze wzorami zaznaczonymi linią przerywaną lub kropkami);
– zakreślanie drogi w labiryntach;
– rysowanie różnych kształtów;
– kolorowanki.
Duże znaczenie ma też odpowiednie nastawienie. Nie oczekujcie, że maluch natychmiast perfekcyjnie nakreśli wszystkie litery. Opanowanie tej umiejętności to długi proces. By nie zrazić dziecka, postarajcie się, by cała nauka odbywała się w formie zabawy. To zadanie znacznie ułatwią pomoce do nauki pisania.