Tutaj jesteś

Pies i dziecko. Czy pies pomaga w wychowaniu dziecka?

8 stycznia 2020 Dziecko


Wiele rodzin nie wyobraża sobie domu bez psa. Trudno się temu dziwić – zwierzę to jest niezwykle inteligentne i potrafi okazywać dobroć względem wszystkich domowników. Ponadto utrzymanie takiego czworonoga nie jest zbyt kosztowne. Wszystko to sprawia, że coraz większa liczba par decyduje się na zakup psa. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy w domu pojawi się nowy domownik – niedawno urodzone dziecko. Wówczas jego rodzice wyrażają obawy, nie wiedząc, jak pies zareaguje na ich potomka. Jak powszechnie wiadomo, nie wszystkie zwierzęta powinny być obecne w domach, gdzie przebywają niemowlęta. Na szczęście jednak pies i dziecko mogą z powodzeniem się polubić, jak również zaprzyjaźnić. Ważne jest jednak wdrożenie pewnych nawyków, dzięki którym ich wzajemne relacje będą układały się w sposób poprawny.

Dobrze wytresowany pies

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż nie powinno dochodzić do kontaktu dziecka z psem, który został ujęty na wykazie ras szczególnie niebezpiecznych. Takie zwierzęta w każdej chwili mogą zacząć okazywać agresję, co dla niemowlęcia może stanowić poważne zagrożenie. Jednak w większości gospodarstw domowych hoduje się psy o przyjaznym usposobieniu. Jeżeli jednak przypadkiem dojdzie do sytuacji, w której zwierzę zbyt mocno będzie się dopraszał o kontakt z małoletnim, niezbędne jest jego delikatne skarcenie. W zupełności wystarczająca w tym zakresie jest ustna reprymenda. Dobrze wytresowany pies z pewnością zaakceptuje nowego domownika, który z pewnością niejednokrotnie sprawi mu wiele radości.

Zabawy dziecka

Wraz z rozwojem dziecka zwierzę będzie okazywało mu coraz więcej zainteresowania. Więź ich łącząca zacznie się rozwijać. Warto również zachęcać dziecko do zabaw ze zwierzątkiem. Takie sytuacje stwarzają znaczne pole do pogłębienia ich wzajemnej relacji. Wiele osób decyduje się jednak na adopcję psa dopiero wtedy, gdy dziecko ma przynajmniej trzy lata. Takie rozwiązanie też jest korzystne, jednakże należy uważać na to, aby małoletni nie dominował nadmiernie nad zwierzakiem. Zdecydowanie lepiej jest opowiedzieć dziecku o tym, jak ważne jest szanowanie psów i nauczyć go obowiązków związanych z jego hodowaniem. W tym celu warto organizować wspólne spacery, w ramach których organizowane będą proste zabawy i tresura psa. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało od maleńkości, że zwierzę stanowi nieodłączny element ich rodziny i zaakceptuje go w pełni. W sytuacji, gdy pies będzie źle reagował na nowego członka rodziny, niezbędne może okazać się wysłanie go na specjalne szkolenie organizowane przez treserów.

Redakcja tulanki.pl

Nasi redaktorzy na blogu to zespół doświadczonych rodziców oraz specjalistów w dziedzinie parentingu, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami z rodzicami z całego świata. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są pomocne, inspirujące i dające wsparcie rodzicom w codziennym życiu. Posiadamy różnorodne doświadczenia i kompetencje, aby dostarczyć artykuły na temat rozwoju dziecka, zdrowia, wychowania oraz praktycznych porad dotyczących życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?